Bonsai Ağacı Nasıl Sulanir?

bonzai83Bütün canlı bitkilerde olduğu gibi;  bonsai ağacında da sulama çok önemlidir. Bonsai ağacı yetiştiren ve gerçekten bu sanattan anlayan sanatkarlar; bonsai ağacı sulamasının 3 yılda öğrenildiğini düşünmektedirler.Bu sanat eseri olan ‘’ minyatür ağaçlar ‘’ tıpkı diğer bitkiler gibi neme ihtiyaç duyarlar. Bu nemi sağlayacak sulama ve ortam sağlanır ise; bonsai ağacı sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder, aksi durumda ağaç yaprakları kurur ve zamanla dallarıyla birlikte dökülmeye başlar ve bitki ölür.Burdaki en önemli ve dikkat edilmesi gereken husus; ağaç ne fazla sulanıp kökleri çürütülmeli, nede susuz bırakılıp kurutulmalıdır.

Bonsai ağacı sulamaya başlarken önce bitkinin toprağını elinizle kontrol ederek aşırı nemli olmamasına dikkat edin ve yavaşça saksının tüm bölgelerine gelecek şekilde sulayın. Sulamayı tamamen toprak suyu emene kadar sürdürün. Kökleri ve toprağı suya doğan ağacın yapraklarını ise; bir aparatla püskürterek tıpkı hafif yağmur serpintisi gibi sulamaya devam edin. Daha öncede belirttiğimiz gibi aşırı sulamadan kaçınarak bitki suya doyduğu an sulama bitirilmelidir. Aşırı sulama yapıldığı, zamanla anlaşıldığı için biz bunu bahar ayında saksı değitirirken köklerin çürüdüğünü görüp veya ağaç ölmeye başladığında anlayabiliriz. Çünkü; toprak oksijene ihtiyaç duyar, aşırı sulama ise toprağı ağırlaştırır ve ağacın hava almasını zorlaştırır. Bunun sonucunda ise; ağaç köklerinde bakteriler oluşmaya başlar ve gövdeye doğru ağaçta kurumalar başlar.

BONSAİ AĞACI NE SIKLIKLA SULANMALIDIR?

3540-000001dYukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi en önemli husus; aşırı sulama ve yetersiz sulamadır. Bunlara dikkat ederek bonsai ağacımızı gerektiği kadar ve dengeli beslemeliyiz. Mevsimine göre sulama yapılmalı ve rutine bağlanmamalıdır. Özellikle yaz ve ilkbahar aylarında sulama artırılmalı bir gün aralıklarla bitki sulanmalıdır. Kış aylarında ise sulama 3 güne kadar uzatılabilir. Fakat ağaç sürekli kontrol edilmeli ve toprağına bakılmaldır. Toprağı kuru olan ve yaprak renkleri değişen bitkinin genel görünmünden de anlaşılabilir olduğunda sulama yapılmalıdır. Sulama yaparken ağacın saksısının boyutu, ağacın ısıya maruz kaldığı ortam ve bonsai ağacının türüde çok önemlidir. Sulama genellikle sabah yapılmalı ve bitki mevsime göre kesinlikle havalandırılmalıdır.

Kısaca; bonsai ağacı sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

*Sulama aralarında toprak kuru olmalı nemli toprak sulanmamalıdır.

*Mevsime göre sulama yapılmalı aşırı ve yetersiz sulamadan kaçınılmalıdır.

*Sulama ağacın her yerine eşit şekilde ve dengeli yapılmalıdır.

*Ağacın sulama ölçüsü ve su miktarı saksı değiştirilmediği sürece aynı olmalıdır.

*Kış aylarında bonsai ağacının bulunduğu ortam 12 C altında olmaması gerekir.

*Ağacı suladığımız su,  herzaman oda sıcaklığında olmalıdır.

*Kalitesiz su kullanılmamalı ve 3 ayda bir suya  vitamin koyarak ağaç sulanmalıdır.

Daha detaylı bilgi için bonzai bakımı adlı makalemize bakabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s