Bonsai Ağacı Nasıl Yapılmalı?

bonzai55Bonsai ağacı; tohumdan yetiştirilirse daha sağlıklı bir şekilde büyür ve istediğiniz şekilde bir ağaç görünümünü alır. Her nekadar bu durum uzun süreli ve sabır isteyen bir süreç olsada inanın buna değer! Bonsai bakımı düzgün bir şekilde yapıldığında  sizin eseriniz olan şahane bir minyatür ağacınız olacak.

Bonzai yetiştirmek;  Japonya da bir sanat olarak görülür ve saygı görür. Büyük bir sabırla ve zevkle yapılan bu “doğa harikası” ağaçlardan orada yaşayan 1000 yıllık bonzailer görülür. Onlar için bonzailer kutsaldır ve doğayı temsil eder. Bonzai ağacının türü çok önemli değildir;  ister dış mekan,  ister iç mekan bitkileriyle bu ağaç saksı ortasına yerleştirilerek büyütülebilir.Ancak; bitkinin süs ve değerli görünümünü devam ettirmek için önerilen ve bonzai için uygun olan özel bitkilerde mevcuttur. Örnek olarak;  Japonya da bu bitki için genellikle çam ve meşeden gelen kara çam, ardıç, kızıl çam, ezo ladini, kaede çınarı, kayın, çin ayvası gibi bitkiler kullanılır.Bu ağaç türleri dört mevsime dayanıklı olan uzun ömürlü ve saksıda yetişmeye uygun olan bitkilerdir.

Bonsai ağacı adım adım şöyle yapılmalı;

Öncelikle istediğiniz türün tohumlarını alın ve bir bardak suya atın dibe çöken yeşeren tohumları seçerek 15 cm lik bir saksıya steril toprak kullanarak tohumları aralıklı olarak gömün ve sulamasını püskürterek yapın. Köklenmeye başlayan dalları alttan keserek budamaya başlayın. Bonsai ağacı saksıda yetiştirilirken en önemli husus kesinlikle sulamadır. Çok fazla sulama tohumların çimlenmesine ağacın bakteri üretmesine sebep olur. Ağac sık sık havalandırılmalı ve güneşe çıkarılmalıdır. Gövdesi büyüyen ağaç budayarak iceltilmeli ve öne gelecek şekilde budanmalıdır. Ağacın tek bir zirvesi olmalı dallar birbiriyle ve gövdeyle kesişmemelidir. Kökleri saksı tabanına tamamen yayılmalı ve alt dalların tabana doğru eğilimli olması gerekmektedir ki; bu bitki tam bir ağaç görünümünü alabilsin. Büyümeye ve şekillenmeye başlayan bonzai ağacı her yıl budanmalı ve gelişemeyi engelleyen yeşil filizler elle koparılmalıdır. Bitkinin sağlıklı büyümesi için çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda bulunmaması ve başka bitkilerlede temas etmemesi gerekir. Bu küçük ağaçlara her yıl vitamin verilmeli ve bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Büyük bir sabır ve emek sonucunda tamamen sizin sanat eseriniz olan doğadan evinize taşınan küçük bir ağacınız olacak.

İlginizi çekebilir Bonsai fiyatları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s