Bonzai Çeşitleri

Bonzai ; doğaya olan hayranlığı, saygıyı anlatan ve bu hayranlığı  doğanın bir parçası olan ağacı;  minyatür hale getireren, konu olan bir sanattır.Bonzailer her nekadar dış mekan çiçeği gibi görünsede bu minyatür doğa harikaları ugun koşullar sağladığında iç mekanlarda da yaşayabilmektedirler. Bu bonzailer genellikle 15cm olan mame(fasulye) isimli olan bonzailerdir. Eğer doğadan bir bonzai elde ederseniz emin olun bu size uzun bir zaman tasarrufu sağlayacaktır. Çünkü; iyi bir bonzai yaşadığı yıllarla ifade edilir. Bu tür doğada bulunan ve sizin elinizle minyatür bir ağaca dönüşecek olan bonzailere Yamadori denmektedir.

Bonzai çeşitleri

images (13)Akçaağaç(Acer)  Acer palmatum da denilen bu bonzai türü Japonya, Çin ve Kore ye özgü bir bitkidir. Bu küçük ağaç çalı türlerinin 5 uçlu yaprakları vardır. Küçük bir ağaca dönüştürmek için en uyumlu yaprak ve dalları bulunan bu bitki en çok kullanılan bonzai türüdür. Ayrıca bu türü kırmızı ve yeşil rentede  bulabiliriz.  Akçaağaç  bonzainin yaprakları ince ve naif olduğu için  güneş ve rüzgar yanıklarından korunmalıdır.

images (14)

Ardıç (Juniper)  Ardıçlar şekillendirilmesi, büyütmesi kolay olan ve yeni geliştirilen türleriylede tercih edilen çiçek vermeyen her mevsim yeşil olan vede hızlı büyüyen  bonzai bitkisidir.

images (16)Göknar (Abies)  Bu cins bonzailer genellikle soğuk ortamları seven kolay kolay yaprak dökmeyen ağaç cinsidir. Soğuk hava sevdikleri için sıcakta bulundurulmaması gerekir. Az ışık onlar için yeterlidir. Sulamasında dikkat edilmesi gereken husus bu bonzai çeşidi, suyu pek sevmezler ve az su miktarı onlar için yeterli olur.

images (18)Akasya (Robinia) Akasya bonzaileri sıcak havayı seven ve dikenleri olan ağaçlardır.  Mimoza da denilen bu ağaç türleri sıcağı sevdikleri için kış aylarında evlerde bakılması gerekir. Bu ağaç türleri tohum verildiğinde çiçek açabilir fakat ;  budanıp bonzaiyi görünümünü aldığı için çiçek vermesi güçleşebilir. Güneşi, ışığı çok sevdikleri için kış aylarındada güneş oldukça balkona koyulabilirler. Toprağı kurudukça su verilebileceği gibi spreyle de yaprakları sulandırılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s