Bonsai Bakımı

images (9)Bonsai bakımı oldukça dikkatli ve sabırlı bir süreç ister.  Bu doğa harikası minyatür ağaçların  devamlılığını sürdürebilmek için özel bir bakım yapmak gerekir.  Bonzai ağacını yetiştirmek için seçilen bitkide çok önemlidir.  Seçilen bitki her mevsime dayanabilmeli  ve çekiciliğini koruyabilmelidir. Saksida yetiştirilmeye uygun olmalı, uzun ömürlü olmalı ve bonzai ağacı içinde uygun bir bitki olmalıdır.  Japonya da bonzai için kullanılan bitkiler özellikle çam,  meşe, ezo ladini, dikenli ardıç  ve kayındır.

Bonsai bakımı ile ilgili dikkat edilecek hususlar şöyledir:

images (10)

SULAMA : Bonzai bakımında en önemli unsur sulamadır ve bu bilindiği kadar kolay bir işlem değildir. Bonsaide sulama bonzainin çeşidine göre ve mevsime göre farklılık gösterebilir. Yaz aylarında toprağı kurayabilir ancak bu sizi yanıltmasın toprağın alt kısmı nemli olabilir. Bu nedenle sulama yapmadan önce parmağınızla alt toprağında nemini kontrol etmeniz gerekir. Kış aylarında ise; toprak genelde nemli olacağından sulamayı az yapmak gerekir. Dikkat edilmez ise bonzai kökleri çürüyebilir. Bonzai yetiştiricileri bonzai suyununda dinlendirilmiş çeşme suyu veya yağmur suyuyla yapılmasını önermektedirler. Soğuk su toprağın besin almasını engeller. Bonzai ağacını sularken aralıklarla ve yavaşça sularsanız toprak suyu emebilir.

images (12)TOPRAK: Bonzai toprağı diğer saksı çiçeklerine göre farklılık gösterir. Bonzai toprağını elde etmek için karışım yapılmalıdır. Bu karışım kum, ponza ve organik katkıdır. Kum dere kumu olmalı, içinde bulunan diğer atıklar elenerek temizlenmelidir. Ponza ise aslında volkanik çakıldır ve seralardan temin edilebilir. Organik madde içinde en uygun olanı torf yada kompost maddelerdir.  Bu maddeler bonzai köklerinin tutunmasını sağlar. Bonsai toprağı  diğer topraklara oranla daha az gübre içerirler ve suyu dışarıya daha kolay çıkmasını sağlarlar.

images (11)BUDAMA : Bonzai ağaç şeklini alması için dikkatli bir şekilde budanmalıdır. Budamada yere en çok yakın olan dallar öncelikle budanmalı ki kök ve gövde ağaç şeklini alabilsin. Karşılıklı olan dallar öncelikle kesilmeli asimetrik görünüm elde edilmelidir. Bonzai de budama genellikle ilkbahar ve sonbaharda yapılmalıdır. Bonzai saksı çiçeğinde budama sadece şekillendirilmek için değil bonzainin devamlılığnı sürdürebilmek içinde yapılmalıdır.

Reklamlar

One thought on “Bonsai Bakımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s